מנושאי הספר

mri

"MRI המדריך המלא-רפואה ופיזיקה נפגשות" הינו ספר רחב היקף בתחום ה-MRI. הוא מרכז בתוכו את הרקע להמצאת ה-MRI – מעיקרון התהודה המגנטית, דרך ה-NMR ועד לסורקי ה-MRI של היום. הוא כולל סקירה מקיפה על החידושים בתחום ובעיקר הסבר מעמיק ומובן הרשום בשפה קלה וזורמת כיצד פועלת הפיזיקה המניעה את המכשיר.

מיעוט החומר בתחום בשפה העברית הוביל את כתיבתו של הספר. הרצון לעזור לעוסקים ולמתעניינים בתחום להפוך את השפה הפיזיקלית למובנת יותר, הביאה את מחברו לחקור את הנושא במשך כ-5 שנים ולהתייעץ עם פיזיקאים ואנשי שטח כדי לקבל תמונה רחבה ומקיפה ככל שניתן. למרות שהספר עוסק בפיזיקה גבוהה, הוא נכתב כך שהקריאה בו תהיה קלה, נגישה וברורה לכל מי שרוצה להכיר את התחום, ללמוד אותו ולהעמיק בו. דגש רב הושם על קריאה חווייתית, על דוגמאות ועל תמונות ואיורים.

הספר מחולק לחמישה פרקים אשר מעניקים, כל אחד בתורו, את הזווית המיוחדת לו:

 

  • הפרק הראשון הינו פרק ההיסטוריה– כיצד הגיעו המדענים (רובם זוכי פרס נובל) לגילויו של ה-MRI וסקירת פעילותם. הפרק מתחיל  מגילוי עיקרון התהודה המגנטית, דרך מכשיר ה-NMR המבוסס עליו ועד לפיתוחו של סורק ה-MRI.

 

  • הפרק השני הינו פרק מושגי יסוד. פרק זה מיועד לחסרי ידע פיזיקלי ובו מפורק המונח Nuclear Magnetic Resonance Imaging למרכיביו, הפרק מלמד באופן יסודי על מבנה האטום, הפרוטון, אלקטרומגנטיות, תהודה מגנטית והדרך בה מופקת תמונת דימות. הוא מלווה בדוגמאות רבות הממחישות כיצד באות לידי ביטוי תופעות אלו בחיינו.

 

  • הפרק השלישי, הפיזיקה שמאחורי ה-MRI, הינו הפרק המרכזי של הספר.  פרק זה מתאר בהדרגה, בשיטתיות ובבהירות, בלי להתפשר על חווית קריאה זורמת ומהנה, את עקרונות הפיזיקה של התהודה המגנטית כפי שהיא מתבטאת בסורק ה-MRI (בין השאר נדונים בו אפקט זימן, התפלגות בולצמן, תדירות לרמור, זמני TI, T2, T1 , רצפי ספין אקו, גרדיאנט אקו, רצפים מהירים, גרדיאנטים, מרחב ה-K, התמרת פורייה מהירה, תפקיד הגדוליניום,  סקירה מקיפה על ארטיפקטים בתמונות ה-MRI, דרך פעולתו של מכשיר ה-NMR ונושאים רבים נוספים).

 

  • הפרק הרביעי, MRI ומיקומו בעולם הדימות, הוא פרק רחב היקף אשר תפקידו המרכזי למקם את ה-MRI במפת הדימות הרפואי. הוא מתחיל בסקירה של כל אמצעי הדימות הקיימים כיום – רנטגן, CT, אולטרה סאונד, PET, SPECT, MEG תוך התוויות, יתרונות וחסרונות של כל אחד מהם. בהמשך דן הפרק באופן שילובו של ה-MRI במארג הנרחב הזה, מתי יש להשתמש ב-MRI וכל הקשור לבטיחות השימוש ולסיכונים שבסורק MRI  (מקרים שהתרחשו בעבר הקשורים להימשכות של מתכות למגנט, חימום רקמות, התרחשות PNS ועוד). בפרק זה גם מופיעה סקירה נרחבת של סוגי הסורקים הקיימים כיום (MRI פתוח, MRI סגור, MRI ניצב, סורק MRI ייעודי לילדים, סורק MRI תוך-ניתוחי וכ"ו), של סוגי הבדיקות הנעשות כיום בעזרת סורקי MRI (ביניהן ,MRA, MRM, MRCP, CVMRI, MRE MRS, Fetal MRI, Real-Time MRI, ועוד) ושל אפליקציות הקיימות כיום והמבוססות על MRI (כמו fMRI, FUS, DTI ועוד). כמו כן דן פרק זה באפליקציות הלא-רפואיות של התהודה המגנטית, כמו בדיקות צינורות נפט, בדיקות אל-הרס או יבול חקלאי. כל בדיקה וכל אפליקציה מוסברת באופן מקיף באשר ליתרונותיה ולשימושיה.

 

  • סקירת ההווה של ה-MRI מובילה כמובן לפרק החמישי- מה צופן העתיד? לאן פנינו מועדות? האם צפויות לנו הפתעות נוספות ואף מהפכות בתחום? פרק זה סוקר את המחקרים אשר נעשים כיום בתחומי התהודה המגנטית, בין השאר אלו שמטרתם להגיע למוליכי-על בטמפרטורת החדר, למזער את סורק ה-MRI ולפתח את יכולותיו. פרק זה מתבסס על תחקיר רחב היקף וראיונות עם מדענים וחברות הזנק (start up) המתמחים בנושא. הוא מתאר את העתיד הקרוב, הצפוי להתממש בעשור הקרוב, בתחום מחקר התהודה המגנטית וה-fMRI, ואת העתיד הרחוק יותר, בעוד עשרות שנים מהיום.

 

  • הספר מסתיים בנספח אשר מתאר את מצב ה-MRI בישראל בשנים האחרונות ועונה על שאלות כגון: מספר סורקי ה- MRI הקיימים בארץ (והאם קיימים ביניהם גם סורקי MRI של שוק שחור?) מהם נוהלי החקיקה בתחום? כמה בדיקות MRI נעשות בארץ ובעולם? מה מצבנו ביחס לשאר הארצות המפותחות? ועוד.

 

  • הספר כולל בסופו מילון מושגים נרחב אשר מבאר את כל המושגים בתחום ה-MRI ואינדקס. מידע חדש הקשור בו מתעדכן כל הזמן באתר זה ובפורטל ה-MRI הישראלי.

 

  • הספר מתוכנן לצאת לאור במהדורות הבאות גם בשפות אנגלית, גרמנית, ספרדית, הונגרית ורומנית.

 

את הספר ניתן לרכוש בדף רכישת הספר באתר זה